Aplink mokyklą...

images/stories/joomrotator/Fasadas2016.jpg
images/stories/joomrotator/krepsiniokors.jpg
images/stories/joomrotator/mokyklaziema2ss.jpg
images/stories/joomrotator/mokyklaziemass.jpg
images/stories/joomrotator/stadionas4kors.jpg
images/stories/joomrotator/stadionas5kors.jpg
images/stories/joomrotator/stadionas6kors.jpg

Šviečiamosios gyvulininkystės projekto ,,Augink, rūpinkis, globok" tema ,,Bitininkystė"

Print
PDF

biteBiržų r. Nemunėlio Radviliškio pagrindinės mokyklos Ikimokyklinio skyriaus vaikai, mokytojos ir tėveliai nuotoliniu būdu tęsia šviečiamosios gyvulininkystės projekto ,,Augink, rūpinkis, globok" temą ,,Bitininkystė". Mokykla pakvietė šeimas išsiaiškinti, kur galima sutikti bites (savaitės tema ,,Dūzgia bitės tarp žiedų") ir kokia naudą jos mus duoda (savaitės tema ,,Medus maistas ir vaistas").

Bitininkystė priskiriama vienam iš seniausių žmonių verslų. Šią žemės ūkio šaką galima suskirstyti į keturis etapus: laukinė bitininkystė, dar kitaip vadinama medaus medžiokle, drevinė bitininkystė, kelminė bitininkystė ir rėminė bitininkystė. Senovėje žmogus, radęs bičių drevę, ją apiplėšdavo ir palikdavo. Laikui bė¬gant, žmonės suprato, kad išplėšus bičių drevę ir ją palikus likimo valiai, sunku tikėtis, jog bitės vėl neš medų. Dėl to vėliau buvo pradėtos rengti medaus medžioklės, kurių metu žmonės ne tik kopinėdavo medų, bet ir rūpindavosi bitėmis. Medį, kuriame rasdavo bičių, žmogus pažymėdavo ženklais. Vėliau bitėms buvo pradėti kabinti inkilai, o jų šeimos imtos gausinti. Bitės gyvena šeimomis, kurias sudaro iki keturiasdešimt tūkstančių bičių. Svarbiausia bičių šeimoje yra bičių motinėlė, ji deda kiaušinėlius, iš kurių išsirita bitės. Bitės darbininkės: jos lipdo korius, nešą medų. Ir vyriškos giminės atstovas bičių šeimoje – tranas.

b1

b2

b3

Bitės žmogui labai naudingos, tačiau pirmiausia jos labai reikalingos augalų pasaulyje. Siurbdamos nektarą, esantį augalų žieduose, bitės perneša žiedadulkes nuo vienų augalų ant kitų. Taip apdulkinami tie augalai, kurie negali daugintis savaime.

Šeimoms pasiūlėme pasivaikščioti po pievas, žydinčius sodus ir stebėti dūzgiančias darbštuoles, matytais vaizdais dalintis bendroje socialinėje grupėje. Vaikai pastebėjo, kad bitės skirtingai elgiasi esant saulėtai ir apsiniaukusiai dienai, apsilankė bitininko V. Timuko bityne. Rebeka pastebėjo, jog lankėsi lietui lyjant bitutės buvo ramios, o Naglis pastebėjo, jog saulėtą lietą bitės dūzgė po pievą ir jam teko sprukti nuo bitelių.

b5

Daugiau sužinoti apie bičių gyvenimą vaikai galėjo žiūrėdami filmukus ,,Medaus kelias" ir ,,Žvelgiu į pasaulį". Susipažino su bitės kūno sandara, sužinojo, kad bitė turi penkias akis, gegužės 20 d. minėjo tarptautinę bičių dieną. Padedami tėvelių, įsiminė keletą naujų žodžių: korys, avilys, nektaras ir t.t. Atliko kūrybines užduotis: paklausę pasakos, piešė bites, kūrė iš antrinių medžiagų bites, korius, avilius. PUG vaikai atliko užduotis knygelėse. Danielius aplankė kaimyno Benjamino biteles, skaičiavo, kiek yra avilių, ar visuose gyvena bitės.

Bičių darbo vaisiai – tai gintarinės spalvos medus, pikis, bičių duonelė, pienelis, kuris gydo įvairias ligas, o medus dar naudojamas arbatai paskaninti ar kepiniams. Iš korių vaško gaminamos įvairių formų žvakės.

b4

Ir dar – šiandien teko matyti vaizdą, kaip bičių šeima (spiečius) atskrido ir įsitaisė žydinčioje obelyje.

Projekto koordinatorė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja Dalia Karosienė