Aplink mokyklą...

images/stories/joomrotator/Fasadas2016.jpg
images/stories/joomrotator/krepsiniokors.jpg
images/stories/joomrotator/mokyklaziema2ss.jpg
images/stories/joomrotator/mokyklaziemass.jpg
images/stories/joomrotator/stadionas4kors.jpg
images/stories/joomrotator/stadionas5kors.jpg
images/stories/joomrotator/stadionas6kors.jpg

ŠIAURĖS ŠALIŲ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ 2017

Print
PDF

nordic-mapŠiais metais Šiaurės šalių bibliotekų savaitės projektas švenčia 20 metų jubiliejų. Bet tai nėra kažkuo išskirtinė data. Projekto pagrindiniai tikslai ir uždaviniai lieka tie patys. Tūkstančiams vaikų ir suaugusiųjų nuo pat Grenlandijos iki Baltarusijos ši savaitė - tai istorijų klausymasis jaukioje žvakių šviesoje, nauja literatūra iš Šiaurės, įvairios parodos, susitikimai ir kiti renginiai su Šiaurės šalimis susijusiomis temomis. Kasmet daugiau kaip 2000 mokyklų ir bibliotekų sutartą dieną tą pačią valandą vyksta Šiaurės šalių knygų skaitymai. Kai mus gaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome. Tokia yra du dešimtmečius gyvuojanti Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja. Jau dvidešimtą kartą šioje skaitymo šventėje dalyvauja ir Lietuvos bibliotekos, mokyklos, dienos centrai, vaikų darželiai. Šiemet skaitymus rengti užsiregistravo jau daugiau kaip 400 švietimo ir kultūros įstaigų Lietuvoje, prie šios tradicijos jungiasi ir lietuviškos mokyklos užsienyje. Tradiciškai Nemunėlio Radviliškio pagrindinėje mokykloje irgi vyksta šios savaitės renginiai, o pirmiausia – skaitymai. Renginius visai savaitei organizavo 2 kl. mokytoja R. Lapeikienė, miestelio bibliotekos vedėja L. Šmatienė ir mokyklos bibliotekos vedėja M. Džėjytė-Storberg, daug prisidėjo visi mokyklos mokytojai.

Pirmadienis

Pagrindinis savaitės renginių atidarymas vyko antroje klasėje. Pirmų – ketvirtų klasių mokiniai susirinko pasipuošę piratų kaukėmis, jaukią šviesą skleidė degančios žvakės. Renginį pradėjo mokyklos direktorė E. Timukienė. Ji pasveikino mokinius su skaitymo savaite. Direktorė sakė, kad tie, kurie skaito yra laimingi žmonės ir palinkėjo mokiniams būti laimingiems. Po sveikinimo, vaikai susėdę klausėsi suomių rašytojo Mauri Kunnas „Lobių salos" ištraukos, skaitomos mokytojų. Mokytoja Regina demonstravo iliustracijas prie šio teksto, kad vaikai geriau suprastų skaitomą tekstą. Išklausę skaitomą tekstą, vaikai atsakė į užduotus klausimus, pasivaišino ledinukais. Tuo pačiu metu 5 – 10 klasių mokiniai skaitė Maria Turtschaninoff fantastinio romano "Maresė" ištrauką. Skaitymai vyko prie žvakių šviesos, aptariant nesuprantamas teksto vietas. Tekstas tikrai buvo netrumpas ir pirmoji pamoka baigėsi beskaitant apie saloje įsikūrusį moterų vienuolyną ir ten atvykusių mergaičių išgyvenimus. Trečios pamokos metu vyko tolesnė pažintis su šiaurės šalimis, o daugiausia dėmesio šiemet buvo skirta saloms, kurių šiaurės šalyse tikrai netrūksta. Pradinukai žemėlapyje pamatė kur yra šiaurės šalys, kiek ten daug salų. Video, kurį demonstravo miestelio bibliotekos bibliotekininkė Livija, atskleidė tų salų grožį, savitumą ir išskirtinumą. Ketvirtokai jau ir patys kažką žinojo apie šiaurės šalis, tačiau pirmokėliams daug kas buvo nauja. Susipažinus su šiaurės šalimis mokiniai prisiminė, kad lietuvių rašytojai rašo jiems puikių naujų knygų ir paklausė bibliotekininkės Livijos naujų knygų apžvalgą. Per 5-tą pamoką vėl mokykloje šurmuliavo pradinukai. Jie ieškojo paslėpto lobio, turėjo net žemėlapius tam. Ir... paaiškėjo kad tas lobis – knyga. Visų pradinių klasių mokiniai bibliotekoje rado savo lobį ir šią savaitę skaitys tą knygą, kuri jiems buvo kaip lobis.

bibl2017

Antradienis

Antradienį, lapkričio 14 d. 9-10 klasės mokiniai dalyvavo integruotoje lietuvių kalbos ir geografijos pamokoje „Šiaurės šalys", kurios metu, remiantis perskaitytu tekstu, žiniomis apie šiaurės šalis, grupėse turėjo atsakyti į klausimus ir surinkti nuo 12 iki 42 taškų. Pamoką pradėjome privalomo teksto skaitymu, taikydami skaitymo strategiją, mokiniai perskaitė Maria Turtschaninoff fantastinio romano "Maresė" ištrauką. Remdamiesi žiniomis apie tekstą, atsakinėjo į klausimus. Po to pradidėjo tikrosios kovos, kai komandos susirungė viktorinoje, kurioje reikėjo žinoti labai daug faktų apie Šiaurės šalis: pažinti nuotraukose vaizdus, įvardinti sostines, prisiminti vėliavas, pagalvoti, kas yra samiai, žinoti, kokius kūrinius parašė vienas ar kitas skandinavų autorius. Pamokos pabaigoje, mokytoja V. Vaitaitytė, pateikė užduotį, kuri lėmė vienos ar kitos komandos pergalę - mokiniams reikėjo įvardinti, kokio Šiaurės šalių autoriaus gimimo diena švenčiama šiandien, t.y. lapkričio 14 d.? ". Susumavus visus rezultatus, paaiškėjo, kad X klasės mokiniai surinko daugiausia taškų, IX klasės mokiniai išplėšė II vietą atsakydami į suktąjį klausimą, VIII liko treti, daugiausia surinkę taškų, bet pamiršę savo vaikystės mylimiausių personažų „Pepės Ilgakojinės", „Ronjos", „Emilio", „Madikės" autorės gimimo dieną. 5-7 klasių mokiniai per literatūros pamokas aptarė perskaitytą tekstą, analizavo jį, nustatė pagrindinių veikėjų vardus ir net bandė kurti savąjį šios istorijos tęsinį.

Trečiadienis

Per 5 pamoką dešimtokams buvo teminė istorijos pamoka apie šiaurės šalių valstybių politines sistemas. Mokiniai patys ruošė pristatymus apie atskiras šalis. Papasakoję apie atskirų šiaurės šalių politines sistemas, dešimtokai palygino kokia yra Lietuvos politinė sistema, kokias galias turi prezidentė, o kokias galias turi karaliai šiaurės Europos šalyse. Paaiškėjo kad dauguma galių gan panašios, tačiau jei karaliaus valdžia yra paveldima, tai prezidentai yra renkami. Tokį esminį skirtumą rado mokiniai, o tada jau peržiūrėjo Skandinavijos karalių ir jų šeimų narių nuotraukas, pasiklausė apie jų šeimas ir santykius su savo šalies piliečiais, paklausė keletą straipsnių iš Norvegijos konstitucijos.

Ketvirtadienis

Šią dieną aštuntokams vyko teminė geografijos pamoka. Mokiniai susipažino su Šiaurės Europai ir Skandinavijos pusiasaliui priklausiančiomis valstybėmis. Aštuntokai patys paruošė pristatymus: istoriniai faktai, šalys skaičiais, šių šalių literatūra. Mokiniai paruošė tikrai neblogus pristatymus, o tada dar susipažino su šių valstybių valdymo sistemomis, kuriose vyrauja monarchija ( t. y. karaliaus valdžia). 15 val. mokyklos pasitarimų kambaryje vyko suaugusiems skirto teksto skaitymai. Į šį renginį susirinko bibliotekos skaitytojų klubo „Ad astra" nariai, tėveliai, miestelio bendruomenės nariai. Žvakių šviesoje vyko Ulla-Lena Lundberg romano "Ledas" skaitymas, visi atsinešė jūros gėrybių, kuriomis po renginio vaišinosi. Paskaitę dalį teksto, renginio dalyviai pažiūrėjo skaidres su salų vaizdais, padiskutavo, ar lengva gyventi saloje, pasivaišino kava.

Penktadienis

Ši diena prasidėjo nuo mokykloje šmėkščiojančių piratų. Tai 4-os klasės mokiniai pasiruošė skaityti tekstą darželio vaikams, o kad būtų įspūdingiau, visi pasipuošė kaukėmis. Po pirmos pamokos šie įspūdingi personažai nuėjo į ikimokyklinį. Į salę susirinko visų grupių vaikai, buvo uždegtos žvakutės. Vaikams buvo pasakyta, kas  yra salos, ką ten galima pamatyti. Tada jie išklausė tekstą, kaip piratai atplaukia į salą, patys išbandė nuo salelės ant salelės ir nukeliauti į didelę salą. Taip vaizdžiai vaikai bandė pažinti salų pasaulį. O tada visos grupės panoro nusifotografuoti su įspūdingaisiais piratais, fotosesija užtruko... Per 4-tą pamoką pradinių klasių mokiniai baigė savo savaitės skaitymus. Pirmiausia miestelio bibliotekos vedėja Livija Šmatienė pristatė šiaurės šalių autorių knygas, papasakojo apie žymius šių šalių rašytojus (A. Lindgren ir kt.). O tada, visi pradinukai, perskaitytą pirmadienį rastą lobį – knygą galėjo pristatyti kitų klasių mokiniams. Pristatydami knygas, mokiniai rodė jų nupieštas iliustracijas, skaitė ištraukas, pasakojo apie autorių. Renginys buvo jaukus ir turiningas.

bibldsc_4963

Bibliotekos vedėja M. Džėjytė-Storberg